Brezmejni Trg Evrope v Novi Gorici se je ob desetdnevnem Pohodu za Evropo spremenil v prizorišče raznolikih kulturnih, umetniških, športnih in družabnih prireditev, ki simbolno in dejansko presegajo meje. Odprtje Pohoda za Evropo 1. maja s tradicionalnim Pohodom prijateljstva je letos potekal v razširjeni izvedbi, z udeležbo delegacij iz Celovca, Chemnitza in drugih partnerskih mest. Nova Gorica in Gorica skupaj gradita prihodnost, pohod pa ostaja simbol povezovanja, zdravega načina življenja in skupnosti. Dve mesti, že tri leta povezani z enim srcem!
Duhovnik, raziskovalec in publicist Božo Zuanella, se je rodil leta 1941 v vasici Bijače pod Landarsko jamo. Leta 1951 je šel v semenišče in po trinajstih letih postal duhovnik. Bil je še zadnji beneško slovenski duhovnik, ki je redno maševal. Ljubezen do jezika sta mu dala mama in tata, ki sta ga učila slovenskega narečja in to v težkih časih, ko je bila slovenščina prepovedana. Kot samouk se je kasneje naučil tudi slovenskega knjižnega jezika. V Novi Matajur je pisal o lokalni zgodovini in etnologiji ter sourejal časopis Dom. Bil je velik ljubitelj gora in njegova filozofija je bila »iti zjutraj in priti nazaj zvečer«. Nazadnje je skupaj z bratom Pasqualom živel in delal v vasi pod Matajurjem. Produkcija Video-Pro, 2020.
Projekt Korenine je serija štirih dokumentarcev. Štiri tako različne in obenem uspešne profesionalne poti skrivajo vezno nit v njihovih koreninah: domače okolje Krasa in Trsta, zamejstvo, območje slovencev v Italiji, v katerem so se štirje protagonisti rodili ter doživljali prve strasti, ljubezni in zanimanja. Po važnih profesionalnih izkušnjah in priznanjih za uspešno kariero izven zamejstva, se bo tokrat Boris Kobal z mislijo in besedo ponovno približal svojim koreninam ter razglabljal o zgodovini, sedanjosti in bodočnosti realnosti slovencev v Italiji.
Jona in Leon se odpravita na lov na zakladom, ki se iz doline povzpne na hrib. Ko na drevesu najdeta kuverto, se s kompasom usmerita proti Košuti in med vzponom iščeta snežinke. Ker ju lovi nevihta, si naredita bivak. Za konec ju čaka še športna naloga, s pomočjo katere si bosta priborila zaklad in raziskovalski znački.
V tokratni oddaji bomo lahko najprej presodili, če je delo v Italiji za slovenske delavce še vedno privlačno kot nekoč. Sledila bo reportaža o prenovi 342 let starega plemiškega kolegija v Kopru. Videli bomo, kako si s projektom GOJewischGo! Judovska skupnost iz Trsta prizadeva za ovrednotenje čezmejne judovske kulture na našem teritoriju. Na koncu pa se bomo še podali po poteh orhideje v Istri.
V ponovni ogled ponujamo dokumentarni film, ki ga je režiserka Mirjam Koren posnela leta 1995, ob 50-letnici Radia Trst A in v kamero ujela pričevalce, ki so spregovorili o samih začetkih radijske postaje in o snovanju slovenskih oddaj. Prav leta 1995, in sicer v začetku maja, je RAI uvedla slovenske televizijske programe, ki letos obeležujejo 30 let, naš radio pa okroglih 80.
POGREB PAPEŽA FRANČIŠKA, neposredni prenos iz Rima. V studiu Marko Tavčar in monsignor Karel Bolčina.
V tokratnem Mikserju, posvečenem 80-letnici konca druge svetovne vojne, osvetljujemo pogosto spregledano vlogo žensk v tem obdobju. Poglobili se bomo v njihove zgodbe poguma, ki so sooblikovale zgodovino. V studio je voditeljica Mairim Cheber povabila gospo Danico Tul Smotlak, avtorico publikacije Plamen srca, ki je pred kratkim izšla tudi v italijanščini, in zgodovinarko Marto Verginella. Mikser nastaja v uredništvu Mairim Cheber, Antje Gruden, Jana Leopolija in Luane Grilanc, ki podpisuje obenem režijo.
Priljubljena risanka za najmlajše gledalce v družbi radovednega miška Tipa, njegove družine in prijateljev iz gozda. Epizoda »Pomisli, preden govoriš«.
Junaški princ Ki-Ki-Do je majhen piščanček, ki živi na vrhu mogočnega srednjeveškega stolpa. Je zagrizen borec za pravico v gozdu. V boju mu pomagata zvesta pomočnika tigrasta komarja Tine in Bine.
Nina je ljubka, izjemno radovedna kodrasta deklica. Z belo oblačico Olgo, ki živi na nebu skupaj s soncem, luno in tetami oblačicami, sta postali najboljši prijateljci. Pri vsakodnevnih izzivih si ena drugi pomagata in s prijateljem Teom doživljata nešteto dogodivščin.
Mladi iz Trsta in Gorice se tokrat pogovarjajo z Julijo Kralj, vodnico pri Slovenskem planinskem društvu Trst ter Markom Petkom, gorskim reševalcem in predsednikom Planinskega društva Kamnik. Z voditeljem Romeom Grebenškom si ogledamo tudi dva prispevka, ki so jih z uredništvom ustvarili tržaški višješolci: najprej so se z jamarjem Erikom Carpanijem odpravili v jamo blizu Gabrovca, nato pa pokukali tudi na Napoleonsko pot, kjer so se preizkusili v plezanju na naravni steni s pomočjo mladih članov SPDT-ja. Uredništvo Poljanka Doljak, Nataša Ferletič, Antje Gruden in Jan Leopoli, ki podpisuje tudi režijo.