Mladi iz Trsta in Gorice se tokrat pogovarjajo z Julijo Kralj, vodnico pri Slovenskem planinskem društvu Trst ter Markom Petkom, gorskim reševalcem in predsednikom Planinskega društva Kamnik. Z voditeljem Romeom Grebenškom si ogledamo tudi dva prispevka, ki so jih z uredništvom ustvarili tržaški višješolci: najprej so se z jamarjem Erikom Carpanijem odpravili v jamo blizu Gabrovca, nato pa pokukali tudi na Napoleonsko pot, kjer so se preizkusili v plezanju na naravni steni s pomočjo mladih članov SPDT-ja. Uredništvo Poljanka Doljak, Nataša Ferletič, Antje Gruden in Jan Leopoli, ki podpisuje tudi režijo.
Na voljo do 27. 4. 2025. Krek je bil začetnik krščanskega socializma na Slovenskem. O njegovem pomenu in vplivu na sodobnike teče beseda v oddaji s profesorjem teologije dr. Janezom Juhantom. Sociolog dr. Srečo Dragoš nam predstavi osnovne značilnosti najpomembnejšega Krekovega dela Socializem, pri čemer nam pojasni tudi, kakšno vlogo ima v Krekovi misli država kot porok pravičnosti. V okolju murskosoboškega gradu se srečamo s pisateljem Štefanom Kardošem, ki nam poda anekdoto o Krekovem klobuku, ki mu Žižek pripisuje močno senco, saj naj bi pod njegovimi krajniki namreč nastajala slovenska literatura.
Velika noč je največji krščanski praznik. Na ta tradicionalni praznik v mnogih domovih barvajo pirhe, ki po krščanskem izročilu predstavljajo Jezusovo vstajenje od mrtvih. Ta star običaj ohranjajo tudi v Dreki v Benečiji in Poljubinju pri Tolminu. Na skupnem srečanju v Špetru, so tako predstavili različne motive in tehnike izdelave pirhov. V nasprotju z dreškimi pirhi, ki jih praskajo, v Poljubinju uporabljajo batik tehniko oziroma na jajca rišejo z voskom. Produkcija Video-Pro.
Podobe Srednje Evrope: Premagovanje omejitev s športom/ Temelji naravoslovja na Slovenskem/ Velikonočne figove golobice/ V Afriko na mopedu/ Koliščarska vas/ Sarentinski kovanci/ Višinska hoja po vrvi/ Umetnine iz naravnih elementov/ Zaščita risov/ Raziskovanje ledenikov/ Uredništvo Deva Pincin.
170 let Rezijanske folklorne skupine: Bilo je 20. oktobra 1938, ko je skupina Rezijanov zaplesala pred cesarjem Ferdinandom I., ki se je mudil na obisku v Vidmu. Zavidljivo obletnico so na Sollbici proslavili z nizom dogodkov, Slovenski program RAI je pa posnel koncert in nastop folklorne skupine ter skupin Strepitz in Katalena, 2008.
Erik, Evan in Mina se z vrvjo igrajo v Parku miru. Njihova prva naloga je, da vadijo vozle. Nato odhitijo do morja, kjer jih na obali čaka čoln na vesla. Po veslanju ob čudovitih klifih prispejo do boje, pod katero se skriva zaklad! Erik in Mina ga izvlečeta iz vode, Evan pa njun čoln drži, da ju ne odpihne. Uspe jim in zaklad je njihov!
Projekt KORENINE je serija štirih dokumentarnih portretov s katero želita avtorja Damjan Košuta in Kristjan Stopar predstaviti štiri priznane osebnosti znotraj slovenske skupnosti v Italiji. Prvi, ki se bo predstavil v novem dokumentarnem nizu, je Marko Feri. Po pomembnih profesionalnih izkušnjah in priznanjih za svojo uspešno kariero izven zamejstva, se bo Feri z mislijo in besedo ponovno približal svojim koreninam ter razglabljal o zgodovini, sedanjosti in bodočnosti, predvsem v povezavi z realnostjo Slovencev v Italiji.
Dvojčka YO in YO sta si različna kot noč in dan. YO je energična in domiselna, medtem ko je YO nežen in razmišljujoč. Kljub temu sta si najboljša prijatelja in vedno najdeta skupno pot iz še tako zapletenih okoliščin.
Neločljiva ribja prijatelja Žoga in Pepe iz akvarija opazujeta vse, kar se v hiši dogaja. Pridno brusita jezičke in iščeta priložnost za nov družinski pripetljaj. Kaj bosta tokrat ušpičila?
Ta rozajanski glas – ob 30-letnici radijske oddaje na valovih Radia Trst A. Uredniki oddaje Marija Brecelj, Suzi Bandi in Jan Leopoli so leta 2010 pripravili reportažni posnetek in pred kamero povabili predvsem domačine, ki so se v 30. letih zvrstili pred mikrofonom istoimenske radijske oddaje.
Na pobudo Dušana Jakomina je leta 2005 nastal dokumentarni zapis o Jakobu Ukmarju (1878-1971), tržaškem duhovniku, nabožnem pisatelju , zelo aktivnem na narodnoobrambnem področju. Z narodno prosvetnim delom je povezana Ukmarjeva napisana pastoralna naloga o širjenju dobrih knjig in njegovo zavzemanje za slovenski tisk. Leta 1931 je v šmarničnih pridigah vernikom dokazoval, da je fašizem v nasprotju s krščanstvom. Bil je zelo razgledan, skromen in natančen človek. Ukvarjal se je ljubiteljsko z astronomijo, učenjem tujih jezikov ter celo branjem klinopisov. Predvsem je Ukmar znal, kako se približati sočloveku. Njegovega pogreba se je udeležila ogromna množica ljudi, vernikov in ne. Govorilo in slišalo se je, da je umrl svetnik. Na pobudo slovenskih vernikov je tržaška škofija pričela postopek za Ukmarjevo beatifikacijo. V dokumentarcu nastopa cela vrsta pričevalcev, Italijanov in Slovencev, bodisi takih, ki so ga osebno poznali, kot takih, ki so njegova dela preučevali. Režija Danilo Pertot.
V tokratni oddaji bomo obiskali Bolnišnico Šežana, kjer zdravijo pljučne bolnike tudi s posebnim programom speleoterapije. Spoznali bomo Ondino Gregorich, ki je prejela priznanje za več kot dvajsetletno skrb za verouk v italijanskem jeziku v koprski župniji. Videli bomo, kako bo skupnost Italijanov Piran odslej še bolj aktiven člen turistične ponudbe kraja. Za konec pa bomo prisluhnili slovensko-italijansko-srbski rok skupini King Foo, ki navdušuje doma in v tujini.